Aktualności
„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022
2022-04-13

Gmina Miejska Biała Podlaska otrzymała dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego na realizację resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022. Program realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej. Na realizację Programu przyznano środki finansowe w wysokości 1 174 224,00 zł.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  • dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • osobami posiadającymi:
    • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.) albo
    • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

‒ poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program ma także zapewniać:

  • w odniesieniu do rozwiązań systemowych:
    • wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
    • wsparcie finansowe gmin/powiatów w zakresie realizacji usług opieki wytchnieniowej.
  • w odniesieniu do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych:
    • czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna ubiegającego się o przyznanie usług opieki wytchnieniowej we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad osobą niepełnosprawną.

Program będzie realizowany w następujących formach:

  • świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:
    • miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
    • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu.
  • świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w:
    • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu.

W ramach Programu ustalono następujące limity:

  • limit 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego,
  • limit 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.

Limit, o którym mowa wyżej, dotyczy również:

  • więcej niż jednego opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad jedną osobą niepełnosprawną;
  • opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę dla więcej niż 1 osoby niepełnosprawnej.

Usługi opieki wytchnieniowej dla opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą niepełnosprawną muszą być realizowane w tym samym czasie, z zastrzeżeniem zapewnienia indywidualnego wsparcia.

Realizacja Programu pozwoli zapewnić członkom rodziny lub opiekunom osób niepełnosprawnych wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnić czasowe zastępstwo. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej będą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnoprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Pozostałe artykuły

Spotkanie autorskie z pisarzem Jakubem Małeckim
2024-11-25

Prezydent miasta Michał Litwiniuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zapraszają na spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim - pisarzem, autorem m.in. Dygotu, Rdzy i Święta ognia.

Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej za nami
2024-11-24

Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej organizowany Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska za nami.

Zakończył się cykl artystycznych spotkań w ramach projektu "Warsztaty Mocy"
2024-11-24

Zakończył się cykl artystycznych spotkań w ramach projektu "Warsztaty Mocy", realizowanego przez Multicentrum Biała Podlaska, na który Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w programie Kultura Dostępna.

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2024-11-24

Informujemy o czasowym zamknięciu przejazdu ul. Warszawską przy skrzyżowaniu z ul. Artyleryjską 25 listopada br. (poniedziałek) między godz. 9:00 a godziną 14:00. Oznacza to, że w godzinach największego natężenia ruchu (wczesnym rankiem i popołudniu) tym odcinkiem przejazd będzie możliwy.

„Jerzy Sroka – badacz, regionalista” - wystawa, poświęcona postaci prekursora bialskiego regionalizmu
2024-11-23

„Jerzy Sroka – badacz, regionalista” to tytuł wystawy, poświęconej postaci prekursora bialskiego regionalizmu. Została ona otwarta dziś w Muzeum Południowego Podlasia.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.