Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2024-11-25
Zamknięcie przejazdu ulicą Warszawską przy skrzyżowaniu z ul. Artyleryjską wydłużono do 27 listopada (środa) do godziny 9.00.
Ponad 100 ikon z wizerunkiem Bogarodzicy z zasobów Muzeum Południowego Podlasia mogą od ubiegłego tygodnia obejrzeć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zwiedzający wyjątkową wystawę zorganizowaną przez te instytucje.
Główną bohaterką wystawy jest Maria, Maryja – kobieta, matka Boga, przewodniczka, opiekunka, orędowniczka, pocieszycielka… Kult i obraz Matki Bożej w sztuce ruskiej zajmują wyjątkowe miejsce. Od momentu przyjęcia przez Ruś Kijowską chrześcijaństwa kult Bogurodzicy stał się ważnym elementem duchowości tych ziem. Połowa modlitw wznoszonych do Boga skierowana jest do Matki Bożej, a w malarstwie ikonowym większość ikon to ikony maryjne. Według badaczy w okresie największego rozkwitu malarstwa ikonowego na Rusi, Matce Bożej poświęconych było około 1000 wizerunków. W zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ikony maryjne stanowią nie mniej ważną i liczną grupę. To blisko trzecia część zbioru – około 50 typów ikonograficznych. Na wystawie zaprezentowane zostaną 107 ikony, w tym 82 ikony na desce oraz zbiór ikon metalowych tzw. podróżnych, przenośnych. Tematyka ikon to m.in. sceny z życia Maryi znane z Pisma Świętego, czy literatury apokryficznej, legend oraz autorskie wizerunki Bogurodzicy z Dzieciątkiem.
Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka i Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.
Zamknięcie przejazdu ulicą Warszawską przy skrzyżowaniu z ul. Artyleryjską wydłużono do 27 listopada (środa) do godziny 9.00.
Prezydent miasta Michał Litwiniuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zapraszają na spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim - pisarzem, autorem m.in. Dygotu, Rdzy i Święta ognia.
Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej organizowany Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska za nami.
Zakończył się cykl artystycznych spotkań w ramach projektu "Warsztaty Mocy", realizowanego przez Multicentrum Biała Podlaska, na który Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w programie Kultura Dostępna.
„Jerzy Sroka – badacz, regionalista” to tytuł wystawy, poświęconej postaci prekursora bialskiego regionalizmu. Została ona otwarta dziś w Muzeum Południowego Podlasia.