Aktualności
Pamiętamy o 34. Pułku Piechoty
2020-05-11

10 maja prezydent Michał Litwiniuk, zastępca prezydenta Maciej Buczyński i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Broniewicz złożyli kwiaty w imieniu mieszkańców przy pomniku 34. Pułku Piechoty przy ul. Warszawskiej i na grobie żołnierza 34. PP spoczywającego na miejskim cmentarzu. W kościele św. Antoniego została odprawiona msza św. Prezydent Michał Litwiniuk otworzył online wystawę poświęconą 34. PP. Święto 34. Pułku Piechoty przypada 8 maja - w rocznicę bitwy nad Rzeczycą. W tym roku mija od niej 100 lat.


W Białej Podlaskiej z dumą pielęgnujemy pamięć o 34. Pułku Piechoty, który tu stacjonował.  Prezydent Michał Litwiniuk otworzył 10 maja online wystawę poświęconą 34 PP, którą można od 11 maja zobaczyć w muzeum i na jego stronach internetowych.


Na profilach fb Miasto Biała Podlaska, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Południowego Podlasia i na ich stronach internetowych dostępny jest też wykład dr. Pawła Borka o 34. PP. 
Prezydent podkreśla:
„W tym roku mija 100 lat od wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, w której Polacy odnieśli piękne zwycięstwo nad bolszewicką nawałą, mając swój istotny udział w obronie nie tak dawno odzyskanej niepodległości i powstrzymaniu pochodu komunizmu na zachód Europy. 34. Pułk Piechoty wpisał się chlubnie w walki o niepodległość  II Rzeczypospolitej  w latach 1919-1920.
Z okazji setnej rocznicy walki pod Rzeczycą Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej przygotowało rocznicową wystawę poświęconą historii 34 Pułku Piechoty. Zgromadziliśmy tu dla Państwa niezwykłe dokumenty i pamiątki, pieczołowicie przechowywane przez potomków żołnierzy 34. Pułku Piechoty oraz w archiwach".

W filmie-zaproszeniu prezydent przedstawił krótką historię pułku 34. PP, jego wpływ na miasto w okresie międzywojennym, można na nim zobaczyć miejsca związane z 34. PP. 

Na ulicy Warszawskiej znajduje się poświęcony mu pomnik, przypominają o nim drewniane budynki przy ulicy Warszawskiej - Budynek Ośrodka Szkolenia Zawodowego Kierowców - dawne kasyno oficerskie, jedno z najchętniej odwiedzanych przez bialską inteligencję tamtego okresu miejsc. Tu skupiało się życie towarzyskie i kulturalne miasta. To także bloki wojskowe, w których mieszkali oficerowie 34. Pułku Piechoty, przy ulicy Warszawskiej i Kopernika.

To generał Ludwik Bittner z 34. Pułku Piechoty, zaprojektował pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego znajdujący się przed I LO. Silne związki z 34. Pułkiem Piechoty miał kościół św. Antoniego – dawny kościół garnizonowy. Żołnierze 34. Pułku wyznania prawosławnego chodzili na nabożeństwa do naszej cerkwi znajdującej się przy ulicy Terebelskiej.

34. Pułk Piechoty pamiętają także strzelnica w lesie na końcu ulicy Grzybowej, ulica Droga Wojskowa i kładka na Krznie, gdzie dawniej był drewniany most -  ich budowa była jedną z najważniejszych pokojowych prac 34. Pułku. Most miał 32 metry długości, szerokość ponad 3 metrów i nośność 5 ton.  Ta budowa miała duże znaczenie nie tylko dla wojska, ale również dla mieszkańców Białej Podlaskiej.

34. Pułkowi Piechoty zawdzięczamy nie tylko wspaniałe zwycięstwa na polu bitwy, ale też działania, które w latach 1922-1939 tak bardzo zmieniły Białą Podlaską. Bialski garnizon stanowił rynek zbytu produktów rolnych. Na terenie obiektów wojskowych znalazło zatrudnienie wielu bialczan, co było bardzo ważne dla miejscowego rynku pracy. To z lokalizacją wojska wiązała się elektryfikacja miasta w okolicy koszar, powstanie nowych ulic, a tym samym dogodnych połączeń komunikacyjnych.

Stacjonowanie w mieście wojska przynosi mu zawsze wiele profitów. Warto o tym przypomnieć w czasie, gdy to właśnie my jesteśmy świadkami historycznego powrotu wojsk lądowych do Białej Podlaskiej i powstawania garnizonu 18. Dywizji Zmechanizowanej na terenie byłego lotniska.


34. Pułk Piechoty aktywnie działał na rzecz dzieci – organizował akcje pomocy dla niezamożnej młodzieży, wspomagała okoliczne szkoły, organizował wakacyjne wyjazdy. Sferą istotnej aktywności żołnierzy była oświata i kultura. Dowódcy kompanii organizowali zajęcia z nauki obywatelskiej. W świetlicy pułkowej odbywały się lekcje savoir-vivre’u, tańców. Żołnierze dbali też  o wychowanie patriotyczne, a szczególnym kultem otaczali marszałka Józefa Piłsudskiego, któremu poświęcona była specjalna sala, nazywana „Sanktuarium Wielkiego Marszałka”.

34. Pułk Piechoty stworzył wspaniały amatorski teatr, miał swoją orkiestrę, docenianą za wysoki poziom artystyczny. Częste koncerty i zabawy z jej udziałem cieszyły się ogromną popularnością. Żołnierze propagowali aktywność fizyczną, organizując liczne zawody i prowadząc sekcje: lekkoatletyczną, gier sportowych, bokserską, narciarską, szermierczą.
Prowadzili także spółdzielnię oraz promowali akcje oszczędzania wśród mieszkańców.

Historia 34. Pułku Piechoty kończy się we wrześniu 1939 roku. W czasie walk na Pomorzu w rejonie Bydgoszczy pułk został całkowicie rozbity przez Niemców.

 

 

Pozostałe artykuły

Spotkanie autorskie z pisarzem Jakubem Małeckim
2024-11-25

Prezydent miasta Michał Litwiniuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zapraszają na spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim - pisarzem, autorem m.in. Dygotu, Rdzy i Święta ognia.

Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej za nami
2024-11-24

Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej organizowany Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska za nami.

Zakończył się cykl artystycznych spotkań w ramach projektu "Warsztaty Mocy"
2024-11-24

Zakończył się cykl artystycznych spotkań w ramach projektu "Warsztaty Mocy", realizowanego przez Multicentrum Biała Podlaska, na który Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w programie Kultura Dostępna.

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2024-11-24

Informujemy o czasowym zamknięciu przejazdu ul. Warszawską przy skrzyżowaniu z ul. Artyleryjską 25 listopada br. (poniedziałek) między godz. 9:00 a godziną 14:00. Oznacza to, że w godzinach największego natężenia ruchu (wczesnym rankiem i popołudniu) tym odcinkiem przejazd będzie możliwy.

„Jerzy Sroka – badacz, regionalista” - wystawa, poświęcona postaci prekursora bialskiego regionalizmu
2024-11-23

„Jerzy Sroka – badacz, regionalista” to tytuł wystawy, poświęconej postaci prekursora bialskiego regionalizmu. Została ona otwarta dziś w Muzeum Południowego Podlasia.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.