Bialska Nagroda Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej przyznawana jest osobom, których osiągnięcia mają istotne znaczenie dla kultury naszego miasta. Podczas Dni Białej Podlaskiej prezydent Michał Litwiniuk wręczył ją Małgorzacie Nikolskiej.
Małgorzata Nikolska to absolwentka historii na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie oraz absolwentka historii sztuki Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1979 roku podjęła pracę w Muzeum Okręgowym w Białej Podlaskiej (obecnie Muzeum Południowego Podlasia) na stanowisku kierownika Działu Sztuki, a w latach 2006-2017 pełniła funkcję dyrektora Muzeum Południowego Podlasia.
W 1983 roku była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki i odbyła studyjną praktykę muzealną w Moskwie i Leningradzie poświęconą tematyce malarstwa ikonowego. W latach 2001-2013 prowadziła wykłady i ćwiczenia z historii architektury i sztuki na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF w Białej Podlaskiej. Zajmowała się także malarstwem współczesnym, organizując wystawy i plenery malarskie. Była wieloletnim komisarzem Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Janowie Podlaskim (w latach 1980-1998) i Plenerów Malarskich w Zaborku (w latach 2000-2015). Jest także autorką tekstów w katalogach do wystaw plenerowych oraz wydawnictw o twórczości polskich malarzy współczesnych. Obecnie współpracuje z popularnym czasopismem „Kraina Bugu".
Małgorzata Nikolska podczas 38 lat pracy zawodowej w muzealnictwie samodzielnie zrealizowała ponad 100 wystaw, w tym większość autorskich ekspozycji dotyczących różnych dziedzin sztuki. Najwięcej zainteresowania i pasji poświęciła kolekcji ikon rosyjskich, dbając o jej konserwację i popularyzację. Zorganizowała wiele wystaw malarstwa ikonowego prezentowanych w wielu polskich muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, Muzeum Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, a także we Francji i Niemczech. Jest autorką kilkunastu wydawnictw oraz artykułów naukowych i popularnych dotyczących ikon rosyjskich. Dzięki nawiązanej przez nią współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji ASP w Warszawie największy w Polsce zbiór ikon otoczony jest stałą opieką i poddawany sukcesywnej konserwacji.
Podczas jedenastoletniej kadencji na stanowisku dyrektora Muzeum Małgorzata Nikolska dokonała zmiany wizerunku tej instytucji, na placówkę otwartą, przyjazną i ukierunkowaną na potrzeby lokalnej społeczności. Wzbogacona o warsztaty plastyczne, oferta edukacyjna Muzeum spowodowała znaczny wzrost liczby zwiedzających. Poszerzono i urozmaicono ofertę wystawienniczą muzeum, wprowadzając cykle wystaw prezentujących historię Białej Podlaskiej i Południowego Podlasia, oraz twórczość wybitnych postaci pochodzących z tego regionu. Z jej inicjatywy zrealizowano pierwszą stałą ekspozycję poświęconą historii miasta „Biała Podlaska – obrazy z przeszłości miasta”, a także zainicjowano coroczne imprezy Nocy Muzeów, mające formę tematycznych wydarzeń we wnętrzach i plenerze.
W ciągu ostatnich lat swojej pracy dokonała wielu pozytywnych zmian również w siedzibie Muzeum. Pani Małgorzata Nikolska zainicjowała prace nad przygotowaniem projektu remontu i koncepcji modernizacji Muzeum i charytatywnych. Posiada dużą wiedzę o przeszłości regionu oraz niezwykłe umiejętności jej przekazu, w związku z tym jest cenionym przewodnikiem, a także komentatorem wielu audycji i filmów telewizyjnych.