Podlasia drogi do niepodległości 1914-1989 – pod takim hasłem w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja naukowa, której celem było uczczenie 100-lecia polskiej wolności. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka.
Konferencję otworzył wykład dr. hab. Dariusza Magiera z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach na temat: „Sprawa polska na progu 1918 roku. Hrabiego Bronisława Szlubowskiego, właściciela dóbr ziemskich Radzyń, „kilka uwag na czasie”.
Kolejny prelegent, Robert Soldat z Uniwersytetu Warszawskiego, wprowadził słuchaczy w problematykę Unitów Podlaskich, którzy przez długie lata byli prześladowani przez zaborców, a ich walka o wolność wyznania była jednocześnie walką o tożsamość narodową, co dodatkowo ułatwił im ukaz tolerancyjny z 1905 r.
Pozostając w tematyce religijnej, ks. dr hab. Sławomir Bylina, wykładowca w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, poświęcił swoją prelekcję diecezji siedleckiej (podlaskiej) w 1918 r.
Podczas konferencji swój wykład zaprezentował również dr Szczepan Kalinowki, który odniósł się do mitu Józefa Piłsudskiego w polskiej literaturze. Popularny regionalista i historyk przestawił również osobę Marszałka z perspektywy postrzegania przez różne środowiska.
Dr Dariusz Sikona, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 3, zaprezentował z kolei problematykę życia na Podlasiu w trakcie II wojny światowej. W sposób szczególny skupił się na grabieży płodów rolnych w powiecie bialskim w okresie okupacji hitlerowskiej.
Zagadnieniem zamykającym konferencję był temat „Generał Ludwik Bittner „Halka” (1892 – 1960). Od służby w Legionach Polskich do dowództwa 9 Dywizji Piechoty Armii Krajowej”. Jego autor - dr Paweł Borek, jest dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej.