Aktualności
Inauguracja dni miasta. Orkiestra akordeonowa oczarowała widzów
2015-06-28

Już tradycyjnie inauguracja Dni Białej Podlaskiej przebiegała pod hasłem wyróżnienia osób zaangażowanych w sposób szczególny w kreowanie kulturalnej wizytówki miasta. Była to także dobra okazja do nagrodzenia laureatów dwóch konkursów. Oczywiście nie zabrakło kameralnej muzyki, a nowością było przyznanie honorowego tytułu Darczyńca Bialskiej Kultury.

– Dni Białej mają być z natury dniami świątecznymi, kiedy chcielibyśmy wyrażać dumę i zadowolenie z miejsca w którym żyjemy, z poziomu naszego życia społecznego i osobistego oraz kierunku w jakim zmierzają sprawy naszego miasta, bo to miasto jest naszym wspólnym dobrem. Chciałbym, aby to przekonanie towarzyszyło wszystkim poczynaniom gdziekolwiek w Białej Podlaskiej realizujemy nasze zawodowe i prywatne plany – mówił podczas otwarcia prezydent Dariusz Stefaniuk.

POLECAMY TAKŻE: przewodnik po Dniach Białej Podlaskiej

Bialska Nagroda Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej, przyznawana od 2002 roku za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, powędrowała do Romana Kłosowskiego i Mariana Rzędzickiego – kierownika Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”. Wyróżnienia zostały im wręczone podczas uroczystych jubileuszy. W sobotę przyszła kolei na trzeciego laureata: założyciela i twórcę Teatru Małych Form „Sylaba”, a obecnie instruktora Bialskiego Centrum Kultury, Romana Uścińskiego. Kapituła nagrody zdecydowała się wyróżnić bialskiego animatora za niezwykłe zaangażowanie i wieloletni wkład pracy na rzecz bialskiego środowiska teatralnego i literackiego, profesjonalizm oraz niezliczoną ilość sukcesów i osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury teatralnej wśród dzieci i młodzieży. Laureat otrzymał z rąk prezydenta statuetkę autorstwa plastyka Roberta Mitury oraz pamiątkowy dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł.

POLECAMY TAKŻE: dołącz do Dni Białej Podlaskiej na Facebooku

Już tradycyjnie podczas inauguracji Dni Białej zostaje rozstrzygnięty konkurs na najlepszą karykaturę. W tegorocznej edycji bohaterami prac młodzieży byli między innymi: Riad Haidar, Adam Abramowicz, Wojciech Sosnowski, Anna Leszczyńska i Dariusz Stefaniuk. I to właśnie oni ufundowali nagrody autorom. Najlepsze dzieła można było oglądać podczas imprezy, a przez całe wakacje ekspozycja zostanie wystawiona w Klubie Kultury „Scena”.

Bohater w mojej rodzinie - pod takim hasłem został zorganizowany po raz pierwszy konkurs o charakterze historycznym, którego celem było pokoleniowe przekazywanie wiedzy z naszego regionu, rozbudzanie zainteresowań historią rodziny oraz wzmacnianie poczucia własnej tożsamości. Nagrody wręczono podczas inauguracji w kategoriach szkoły podstawowej, gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i osób dorosłych.

Pięknym muzycznym akcentem stał się koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły. Zespół Arti Sentemo złożony z uczniów Szkół Muzycznych w Radzyniu, Łukowie i Białej Podlaskiej, zaprezentował utwory klasyczne, standardy jazzowe i repertuar popularny, który najbardziej porwał publiczność. Pełen uznania dla umiejętności młodych artystów był między innymi prezydent Stefaniuk, który w przeszłości uczył się gry na akordeonie.

Inauguracja Dni Miasta była też wyjątkową okazją do zapoczątkowania tradycji wyróżniania Darczyńcy Bialskiej Kultury. Pierwszy tytuł powędrował do Ewy Magier – Prezesa Autosfery, firmy zajmującej się na co dzień diagnostyką, naprawą i sprzedażą części zamiennych, jednak prowadzącą jednocześnie bogatą działalność kulturalną i artystyczną. W siedzibie firmy już kilka razy odbyły się wernisaże prac bialskich artystów, a ponadto powszechnie znana jest rola mecenatu Autosfery w takich inicjatywach jak Podlasie Jazz Festival, Art Of Fun Festival czy Park Sztuki. 

Laureaci konkursu Znany Bialczanin w Karykaturze 2015

I GRUPA WIEKOWA – GIMNAZJUM

I NAGRODA – Gabriela Panek - kl. III C -  PG nr 6 - naucz. Wojciech Żuliński (karykatura: Riad Haidar, Adam Abramowicz)

II NAGRODA Martyna Demianuk – kl. II E PG nr 6 - naucz. Wojciech Żuliński (karykatura: Józef Szeptycki)

III NAGRODA – Andżelika Petruczenko kl.IIIA PG nr 3 - naucz. M Klimek - Chajrewicz  (karykatura: Wojciech Sosnowski )

Wyróżnienia:

-  Dominika Żurawska – kl. I D – PG nr 6 – naucz. Wojciech Żuliński

(karykatura: Barbara Chwesiuk)

-  Maria Szewczyk – kl. I A– PG nr 6 - naucz. Wojciech Żuliński

(karykatura: Bogusław Kaczyńsk, Anna Leszczyńska )

-  Izabela Sokołowska - kl. III A -  PG nr 6 - naucz. Wojciech Żuliński

(karykatura: Krzysztof Ziołkowski  )

II GRUPA WIEKOWA – SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I NAGRODA _ Karolina Szaniawska - kl. II B – IV LO im. S. Staszica
nauczyciel Elżbieta Centkowska (karykatura:Dariusz Stefaniuk, koło plastyczne     „Kreska” BCK – instr. Renata Sobczak – (karykatura Roman Pieńkowski)

II NAGRODA – Magdalena Żuk - kl. I D - IV LO im. S. Staszica – naucz. Elżbieta Bentkowska (karykatura: Marek Jędrych)

III NAGRODA -  Jolanta Tarasiuk - kl. I TK – ZSZ nr 1 – naucz. Wiesława Migasiuk (karykatura: Dariusz Stefaniuk, Wiesław Panasiuk)

III.Nagroda  - Kinga Kowieska  – kl. II D – IV LO im. S. Staszica – naucz. Elżbieta Centkowska (karykatura: Dariusz Stefaniuk)         

Wyróżnienia:

- Mateusz Litwiniuk – kl. I Ti ZSZ nr 1– naucz. Wiesława Migasiuk

(karykatura: Andrzej Czapski)

- Izabela Panasiuk  – kl. I D – IV LO im. S. Staszica – naucz. Elżbieta Centkowska

(karykatura: Dariusz Olędzki )

- Anna Koguc - kl. II B –  I LO im. J. I. Kraszewskiego – naucz. Stanisław Mikołajczyk (karykatura: Ireneusz Parafiniuk )

Laureaci konkursu „Bohater w mojej rodzinie”

Szkoły podstawowe:

  1. Piotr Misiejuk za tekst "Rodzina Rosińskich – bohaterowie dębowego stołu" (klasa IV a Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Kochanowskiego w Białej Podlaskiej).Nauczyciel– Pani Bogumiła Janiszek
  1. Julia Chmiel za teskt "Cisi bohaterowie" (klasa IV a Szkoła Podstawowa nr 9 im. Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej). Nauczyciel – Pani Agnieszka Mironiuk
  2. Martyna Wiercińska za tekst "Historia pradziadka i jego rodziny w okresie odbudowy państwa polskiego po 1918r., w czasie wojny, okupacji i repatriacji do Danówki". (klasa IV c Szkoła Podstawowa nr 9 im. Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej). Nauczyciel – Agnieszka Mironiuk

Gimnazja:

  1. Sara Dobryńczuk za tekst "Na froncie codzienności" (klasa I d Publiczne Gimnazjum nr 3 w Białej Podlaskiej). Nauczyciel – Pani Iwona Kulpa
  2. Dominika Szamuk za tekst "Mimista" (klasa II Gimnazjum im. Cypriana Kamila Norwida w Konstantynowie).Nauczyciel – Pani Renata Grabowska
  3. Karolina Adamiuk za tekst "Liść dębu" (klasa II e Publiczne Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej). Nauczyciel – Pan Romuald Głowacki

Szkoły ponadgimnazjalne:

  1. Anna Kalniuk za tekst "Jan Maksymiuk – w poszukiwaniu sprawiedliwości" (klasa I c II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej). Nauczyciel – Pani Iwona Rożnowicz

Dorośli:

1. Anna Sacharuk za tekst "Wspomnienia" (Mokrany/Biała Podlaska)


Pozostałe artykuły

Rusza druga edycja konkursu "Moje Miasto wczoraj i dziś"
2025-01-17

Rusza druga edycja konkursu "Moje Miasto wczoraj i dziś" pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka.

Pokaz bajek w ramach Awanturniczego Klubu Filmowego
2025-01-16

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka! 

Spotkanie z Dorotą Filipiak, autorką książki "Bug z Tobą. Historie o życiu i śmierci na wsi nadbużańskiego Podlasia"
2025-01-16

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na spotkanie z Dorotą Filipiak, autorką książki "Bug z Tobą. Historie o życiu i śmierci na wsi nadbużańskiego Podlasia".

Zapraszamy do wzięcia udziału w Bookcrossingu Regionalnym
2025-01-15

Nowość dla miłośników i sympatyków naszego regionu. Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza do wzięcia udziału w Bookcrossingu Regionalnym.

Bialskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy prac wychowanków Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel"
2025-01-15

Bialskie Centrum Kultury zaprasza już 23 stycznia 2025 roku o godzinie 17: 00 na wernisaż wystawy prac szóstki wychowanków Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel".

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.