Dlaczego w dobie samotności młodzi ludzie sięgają po mechanizmy mimikry społecznej?
To zagadnienie, sformułowane przez koordynatorkę, panią Ewę Tatarczak, wyznaczyło przewodnią myśl tegorocznego Forum Psychologów i Pedagogów.
W ramach cyklicznych spotkań uczestnicy - nauczyciele specjaliści pracujący w publicznych szkołach i placówkach na terenie naszego miasta - wymienili się doświadczeniami, podnosić swoje kompetencje i umiejętności zawodowe, integrować się, a także doskonalić standardy swojej pracy.
Pandemia, hejt w sieci, presja szkoły, wymagania ze strony rodziców, życie w hybrydowym świecie (online i offline ) - to wszystko sprawia, że dzieci są coraz bardziej obciążone i nie radzą sobie ze swoimi emocjami, a co za tym idzie - coraz więcej z nich potrzebuje specjalistycznego wsparcia i pomocy. Kryzysy przeżywane przez jednostkę stanowią problem nie tylko dla osoby znajdującej się w stanie silnej traumy, lęku, poczucia beznadziejności, ale stanowią także poważne utrudnienie w funkcjonowaniu systemów społecznych, w których ta osoba funkcjonuje. Ciągłe doskonalenie systemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest więc jedną z najinteligentniejszych społecznych inwestycji - zarówno na poziomie społeczności lokalnej, jak i w skali całego państwa.
Dostrzegając te problemy, prezydent Michał Litwiniuk podjął decyzję o sfinansowaniu przez Urząd Miasta cyklu szkoleń dla nauczycieli specjalistów, których tematyka dotyczyć będzie m.in.: ucznia z depresją w szkole, ucznia z zaburzeniami lękowymi, ucznia doświadczającego traumy.