Aktualności
Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania
2019-10-08

Nawet jeśli nie będzie nas w miejscu zamieszkania w dniu wyborów, możemy głosować. Oto garść przydatnych informacji o głosowaniu poza miejscem stałego zameldowania:

  • Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania:

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do  11 października 2019 r. Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę. W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.

  • Głosowanie w miejscu pobytu czasowego, po dopisaniu do spisu wyborców na wniosek wyborcy:

Wyborca:
−czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy),
−wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek czasowo przebywający poza miejscem wpisania do rejestru,
−nigdzie niezamieszkały

może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 8 października 2019 r., złoży w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywa, pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. We wniosku podaje się:
nazwisko i imiona,
imię ojca,
datę urodzenia,
numer ewidencyjny PESEL,
adres stałego zamieszkania(adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców),
adres, pod którym wyborca czasowo przebywa.

Pozostałe artykuły

Zapraszamy na montaż słowno - muzyczny pt. „Zamyślenie"
2024-11-27

Zapraszamy na montaż słowno - muzyczny pt. „Zamyślenie", w wykonaniu Teatru Słowa oraz Studia Wokalnego "Brevis" działających przy Bialskim Centrum Kultury.

Ruch na rondzie w osi ul. Warszawskiej został przywrócony
2024-11-26

Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym wykonywanie oznakowania poziomego na nowym rondzie, na ul. Warszawskiej zostało zakończone. Ruch na rondzie w osi ul. Warszawskiej został już...

Biała Podlaska ma szansę ponownie zostać Polską Stolicą Recyklingu
2024-11-26

Możemy to zrobić angażując się w akcję Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia i bezpłatnie nadać ekozwroty lub rozpocząć w swoich domach przedświąteczne porządki i pozbyć się elektroodpadów.

Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Biała Podlaska za rok 2023/2024
2024-11-26

Za nami podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Biała Podlaska za rok 2023/2024. Najlepszym zawodnikom i ich opiekunom pogratulował prezydent Michał Litwiniuk. 

Gratulujemy kolejnego sukcesu Academii SHAKA
2024-11-26

Jej niespełna piętnastoletnia zawodniczka Oliwia Borkowska już ma na swoim koncie siedmiokrotne zwycięstwo na Dziecięcych Mistrzostwach Polski zarówno w formule Gi, jak i No Gi (walki w...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.