We wtorek 26 lutego prezydent Michał Litwiniuk i naczelnik Wydziału Edukacji Stanisław Romanowski uczestniczyli w uroczystej Gali Szkoły Dialogu – finale projektu realizowanego przez fundację Forum Dialogu. W projekt zaangażowali się uczniowie I LO im J.I. Kraszewskiego. Koordynatorkami ich działań były panie Monika Kulikowska i Dorota Kowaleńko.
Młodzież uczestniczyła w cyklu warsztatów organizowanych przez Forum Dialogu. Poznała podstawowe zagadnienia dotyczące kultury i tradycji żydowskiej, opracowała również trasę spaceru śladami Żydów z Białej Podlaskiej. W projekcie wzięło udział 1200 uczniów z 40 szkół z całego kraju. Jego celem było po pierwsze przybliżenie historii żydowskich sąsiadów, po drugie – lekcja działania w najbliższym otoczeniu, nauka bycia świadomym i aktywnym obywatelem, który chce kształtować otaczającą go rzeczywistość.
Dialog z historią ma na celu budowanie porozumienia, które często jest utrudnione przez stereotypy lub po prostu przez niewiedzę. Projekt zakładał wzbudzenie w młodych ludziach radosnego zaciekawienia tym, co kształtowało świat, w którym żyją.
Działania uczniów to forma przywracania pamięci poprzez tworzenie opowieści o losach Żydów i współangażowanie mieszkańców w ich działania. Młodzi bialczanie postanowili zabrać ich na spacer po miejscach, w których historia bialskich Żydów odcisnęła się najbardziej. Jedna z bialskich licealistek tak podsumowała projekt: „Nauczyłam się patrzeć na ludzi z innej perspektywy, cierpliwie ich wysłuchiwać i liczyć się z ich zdaniem”.
Prezydent Michał Litwiniuk z dumą podkreślił, jak istotne jest takie zaangażowanie młodych ludzi, które sprzyja pokonywaniu barier, uczy rozsądnego porozumienia i jest pięknym, spokojnym ukłonem w kierunku działań przeciwko mowie nienawiści.
O randze wydarzenia świadczy fakt, że w ostatnich latach honorowymi gośćmi Gali byli m.in. profesor Władysław Bartoszewski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ambasadorzy Izraela, Kanady, Australii w Polsce.