To był tydzień pełen artystycznych uniesień, wzruszeń i refleksji. Po raz pierwszy w Białej Podlaskiej odbył się Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. W niedzielę 30 września jego zwieńczeniem był koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Zaczęło się wielką galą operetkową z udziałem Witolda Matulki - dyrektora artystycznego festiwalu a także zaproszonych gości, wśród których znalazł się popularny aktor i wokalista Kacper Kuszewski. Wypełniona po brzegi hala AWF przy ul. Marusarza podziwiała również orkiestrę i prowadzących: Olgę Bończyk i Łukasz Lecha. Nagrodę kultury Anny z Sanguszków Radziwiłłowej otrzymał Mieczysław Skalimowski.
W poniedziałek i wtorek trwały przesłuchania w konkursie wokalnym, do którego przystąpiło 27 młodych artyststów z całej Polski. Wygrał Aleksander Marev z Warszawy a poziom rywalizacji zachwycił jurorów do tego stopnia, że przyznali łącznie kilkanaście nagród i wyróżnień.
W środę hala przy Marusarza zapełniła się ponownie do ostatniego miejsca. Podczas wieczoru polonijnego na scenie oglądaliśmy zespoły śpiewacze i taneczne z Białorusi i Wilna, a także bialskich artystów: ZPiT Podlasiacy, Kapelę Podlasiacy oraz Podlasie i Jazz Trio.
W czwartek w ramach Festiwalu dzieci i młodzieży miały okazję odwiedzić Novekino Merkury. Czekały na nich projekcje klasycznych polskich bajek oraz najnowsza produkcja: Dywizjon 303 - o bohaterstwie polskich lotników w bitwie o Anglię. Tego dnia w Bialskim Centrum Kultury spotkał się z młodzieżą dr Szczepan Kalinowski.
Piątek i sobota to tradycyjnie Dni Patrona miasta, które rozpoczęła msza w parafii św. Michała Archanioła. Po niej w urzędzie miasta, podczas uroczystej sesji, przyznano tytuł Zasłużonego dla Miasta Białej Podlaskiej przedsiębiorcy Stanisławowi Romaniukowi. Na placu Wolności z kolei odbywał się Jarmark Michałowy i koncerty zespołów ludowych. Wieczorem w parafii Chrystusa Miłosiernego odbył się koncert Scholi Cantorum Misericordis Christi w ramach dnia tradycji chrześcijańskiej.