Aktualności
Przegląd ostatnich wydarzeń w bialskich bibliotekach
2018-06-15

Detektywistyczna Noc Bibliotek, spotkanie z Elżbietą Olszewską oraz wielkie czytanie dzieciom przez znane bialczanki - to tylko niektóre wydarzenia zorganizowane ostatnio przez bialskie biblioteki.

Detektywistyczna noc bibliotek
Multicentrum wraz z Biblioteką Barwną przyłączyły się do Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Znalazły się wśród blisko 2 tys. placówek biorących udział w tym wydarzeniu. Podczas tego spotkania uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwy Sherlock Holmes. Na początku otrzymali odznakę detektywa, a następnie podzieleni na grupy, musieli rozwikłać trzy różne zagadki za pomocą tajnych szyfrów, o których dowiedzieli się z prezentacji multimedialnej na początku spotkania.

Do rozwiązania tych niezwykle skomplikowanych historii, uczestnicy musieli użyć wyobraźni, być bardzo spostrzegawczy i kierować się drogą dedukcji. Niezwykle pomocne okazały się atrybuty detektywistyczne takie jak latarka czy lupa. Spotkanie zakończyliśmy multimedialnym quizem wiedzy, który wzbudził wiele pozytywnych. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

Wyjątkowa akcja czytelnicza Biblioteki Barwnej!
W pierwszym tygodniu czerwca Park Radziwiłłowski wypełnił się kolorami, porywającymi historiami książkowymi i radością odwiedzających go dzieci. A to wszystko dzięki Barwnemu Ogródkowi Bibliotecznemu, zorganizowanemu przez Bibliotekę Barwną w ramach projektu „Włącz czytanie!”.

Każdego dnia przedszkolaki mogły wziąć udział w akcjach głośnego czytania, poczytać książki w wyjątkowo pięknej scenerii, skorzystać ze specjalnie przygotowanych animacji i zabawek.

Wpisując się w obchody roku 2018, ustanowionego przez Sejm RP Rokiem Praw Kobiet, biblioteka Barwna zaprosiła do udziału znane i cenione w naszym regionie kobiety.

Uroczystej inauguracji projektu i Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom dokonała prezes stowarzyszenia Biała Pozytywka - Renata Stefaniuk. W kolejnych dniach wyzwanie podjęły: Sylwia Kalinowska, Anna Chwałek, Barbara Chwesiuk, Patrycja Rytel i Beata Makaruk. Dzieci miały także okazję dowiedzieć się czym zajmują się zaproszeni goście specjalni i miło spędzić czas.

Projekt „Włącz czytanie!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Mądre wychowanie” z Elżbietą Olszewską w Bibliotece Barwnej
W spotkaniu wzięli udział rodzice, nauczyciele i bibliotekarze. Członkini Zarządu i Dyrektora Programowego Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”, wygłosiła wspaniałą prelekcję o wartościach płynących z czytania. Podkreśliła, że czytanie to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na dobre wychowanie oraz że jest bardzo ważnym elementem prawidłowego rozwoju emocjonalnego i językowego dziecka. Jeśli chcemy wychować mądre, dobre i szczęśliwe dziecko to głośne czytanie dziecku 20 minut dziennie codziennie umożliwi osiągnięcie tego celu.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Włącz czytanie !”, realizowanego podczas XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podsumowanie II edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Powiat bialski dawniej i dziś" Moda 2018 z architekturą w tle.
Tej wiosny Dział Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej ponownie ogłosił konkurs dla młodych fotografów - dokumentalistów.

Organizatorom przyświecał cel zaszczepienia wśród młodzieży wrażliwości na zmiany i historię otaczającego świata. Do konkursu zgłoszono dwadzieścia cztery prace. Spośród nich komisja w składzie Barbara Abramowicz "Ponad Chodnikami", Jarosław Bartniczuk, Piotr Siluk "Ponad Chodnikami", Stanisław Wrzosek przyznała trzy nagrody główne.

Na „podium” znaleźli się: 1. miejsce - Weronika Denisiuk, 2. miejsce - Nataniel Sala, 3. miejsce - Małgorzata Krawczak.

Po spotkaniu o bialskiej kolejce wąskotorowej
Do Działu Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej przybyło bardzo liczne grono miłośników południowego Podlasia. Powodem był wykład historyka z Siedlec, dr. Rafała Dmowskiego na temat bialskiej kolejki wąskotorowej.

Było to już trzecie spotkanie regionalne zorganizowane w ramach współpracy naszej biblioteki i Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Celem porozumienia jest wspólne promowanie wiedzy o historii Polski i Podlasia w społeczeństwie naszego regionu.
Temat spotkania był bardzo bliski wielu osobom. Bialska kolejka wąskotorowa nie funkcjonuje już od blisko 50 lat, ale tzw. „ciuchcia” nadal żyje w pamięci bialczan i mieszkańców powiatu bialskiego, którzy wypowiadają się o niej z wielkim sentymentem. Podczas prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną, na którą składały się fotografie i dokumenty, uczestnicy spotkania zapoznali się z historią kolejki. Dr Rafał Dmowski podkreślił znikomą liczbę zachowanych na ten temat dokumentów archiwalnych.

Pozostałe artykuły

Biała Podlaska ma szansę ponownie zostać Polską Stolicą Recyklingu
2024-11-26

Możemy to zrobić angażując się w akcję Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia i bezpłatnie nadać ekozwroty lub rozpocząć w swoich domach przedświąteczne porządki i pozbyć się elektroodpadów.

Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Biała Podlaska za rok 2023/2024
2024-11-26

Za nami podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Biała Podlaska za rok 2023/2024. Najlepszym zawodnikom i ich opiekunom pogratulował prezydent Michał Litwiniuk. 

Gratulujemy kolejnego sukcesu Academii SHAKA
2024-11-26

Jej niespełna piętnastoletnia zawodniczka Oliwia Borkowska już ma na swoim koncie siedmiokrotne zwycięstwo na Dziecięcych Mistrzostwach Polski zarówno w formule Gi, jak i No Gi (walki w...

18. Batalion Rozpoznawczy Ułanów Wileńskich im. płk. dypl. Józefa Szostaka ma nowego dowódcę - ppłk. Pawła Szymańskiego
2024-11-26

Dziękujemy za dotychczasową pracę na rzecz bialskiego garnizonu ppłk. Piotrowi Michałowskiemu. Gratulujemy awansu i życzymy powodzenia w pełnieniu nowych obowiązków szefa Wydziału Operacyjnego Dowództwa 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2024-11-25

Zamknięcie przejazdu ulicą Warszawską przy skrzyżowaniu z ul. Artyleryjską wydłużono do 27 listopada (środa) do godziny 9.00.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.