Czwarta edycja Nocy Bibliotek już za nami. Tym razem zaprosiliśmy naszych czytelników na wieczór poświęcony literaturze fantastycznej. Fantastyczna Noc w Bibliotece była pierwszym elementem składowym jubileuszowego X Bialskiego Festiwalu Okołoliterackiego.
Paweł Majka – czołowy pisarz polskiej literatury science-fiction oraz Marcin Kułakowski, pochodzący z Białej Podlaskiej rysownik komiksów i ilustrator opowiadań m.in. w Nowej Fantastyce odpowiadali na pytania Grzegorza Czapskiego – moderatora wieczoru.
Dowiedzieliśmy się o początkach drogi twórczej obu artystów. Nasi goście udzielili uczestnikom spotkania cennych wskazówek. Zarówno pierwsze próby pisarskie jak i pierwsze rysunki nie powinny trafiać na dno szuflady, „bo same z niej nie wyjdą”. Należy wykazać się odwagą i nie mieć oporów przed zaprezentowaniem swoich dzieł oraz konstruktywnie podchodzić do uwag krytycznych. Bardzo istotne jest branie udziału w przeróżnych konkursach, gdyż oceniają nasze prace profesjonaliści, których uwagi mogą pomóc w dalszym rozwoju twórczym. Spotkanie zakończyły liczne pytania od zgromadzonej publiczności.
Przerwa przed warsztatami była okazją do zdobycia autografu na specjalnie na tę okoliczność przygotowanym przez Marcina Kułakowskiego dyplomie, przedstawiającym swobodną interpretację herbu naszego miasta. Możliwość zakupu książki i zdobycia autografu autora zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, tak też było w czasie Fantastycznej Nocy w Bibliotece. Przerwa umożliwiła rozmowę mniej oficjalną z zaproszonymi gośćmi, dała też szansę podzielenia się swoimi przemyśleniami i pomysłami.
Trwające niespełna trzy godziny warsztaty były pełne celnych wskazówek: jak dobrze opowiedzieć historię, co jest najważniejsze w treści, jakie znaczenie ma puenta opowieści, czy należy wiernie trzymać się raz nakreślonej postaci, czy też w trakcie opowieści bohater może ewaluować? Na te i inne pytania, inspirując słuchaczy, chętnie i wyczerpująco odpowiadali prelegenci. Przyszli twórcy komiksów aktywnie uczestniczyli w warsztatach, które przygotowywały do udziału w ogłoszonym przez Miejską Bibliotekę Publiczną konkursie na komiks „100 lat temu w Białej ”. Usłyszeliśmy i zobaczyliśmy kilka fantastycznych wersji związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Na naszych oczach powstał przykładowy panel komiksowy, opowiadający historię cyborga, który ratuje zamkową wieżę przed zburzeniem i zaborcami. A może bohaterem komiksowym uczynić femme fatale, która używa niecnych środków w dobrych celach i tym sposobem rozprawia się z zaborcą? Nieszablonowe pomysły, które pod wpływem chwili i warsztatów rodziły się w głowach uczestników Fantastycznej Nocy w Bibliotece rozbudziły nasza ciekawość.