Aktualności
Zbliża się Światowy Dzień Zdrowia
2018-04-05

Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, sprzyja mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

„Zdrowie dla wszystkich” - tak brzmi tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia, a jego tematem przewodnim jest powszechna opieka zdrowotna - wszędzie i dla wszystkich. Dla połowy światowej populacji dostęp do powszechnej opieki zdrowotnej jest wciąż niemożliwy, dlatego też w 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO chce skupić swoją uwagę na konieczności jej zapewnienia. Celem WHO jest inspirować, motywować i doradzać podmiotom, by powzięły odpowiednie działania sprzyjające powszechnej opiece zdrowotnej. Światowy Dzień Zdrowia jest także okazją do globalnych i lokalnych dyskusji na temat sposobów osiągnięcia zdrowia dla wszystkich.

Główne przesłania Światowego Dnia Zdrowia:
- powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego;
- nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami;
- powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi i narodów; powszechna opieka zdrowotna jest możliwa. Niektóre kraje poczyniły w tej kwestii ogromne postępy lecz nadal wielkim wyzwaniem jest dla nich utrzymać dostępność do świadczeń na poziomie oczekiwanym przez obywateli.
- wszystkie kraje podchodzą do problemu powszechności opieki zdrowotnej w inny sposób, nie ma uniwersalnych rozwiązań. Aby poprawić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej,  każdy z nich może wdrożyć własne rozwiązania;
- aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana w podejściu do samego systemu opieki zdrowotnej, który  obecnie skupia  się  na chorobach i instytucjach, a nie na ludziach i ich potrzebach;
- każdy może odegrać znaczną rolę w polepszeniu powszechnej opieki zdrowotnej poprzez wzięcie udziału w dyskusji.

Wszyscy i wszędzie mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, które są im potrzebne bez jednoczesnego spychania na skraj ubóstwa. Zbyt wiele ludzi jest obecnie pomijanych w opiece zdrowotnej.

Oto niektóre fakty i liczby opisujące obecny stan powszechnej opieki zdrowotnej: Co najmniej połowa światowej populacji nie ma ostępu do niezbędnych usług medycznych. Niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszona do przeżycia za 1,9 dolara dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne z własnej kieszeni.

Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12 % światowej populacji) przeznacza co najmniej 10 % środków z domowego budżetu na wydatki związane ze zdrowiem własnym, chorego dziecka lub innego członka rodziny. Ponoszą tzw. „wydatki na sytuację nadzwyczajne”. Ponoszenie wydatków na sytuacje nadzwyczajne w kontekście służby zdrowia to problem globalny. W bogatszych krajach Europy, Ameryki Łacińskiej i części Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do świadczeń zdrowotnych rośnie ilość obywateli, którzy przeznaczają co najmniej 10 % środków z budżetu domowego na koszty związane z opieką zdrowotną ponoszonych z własnej kieszeni.


Kraje, które inwestują w powszechną opiekę zdrowotną, inwestują de facto w kapitał ludzki. W ostatnich dziesięcioleciach powszechna opieka zdrowotna zyskała status kluczowej strategii służącej osiągnięciu celów rozwojowych, zarówno tych około zdrowotnych, jak i tych rozumianych w szerszym kontekście. Dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i wsparcie finansowe nie tylko sprzyja poprawie zdrowia obywateli i oczekiwanej długości życia, ale chroni kraje przed epidemiami, wpływa na zmniejszenie ubóstwa i ryzyka głodu, generuje miejsca pracy, wspomaga wzrost gospodarczy i równość płci. Niektóre kraje już poczyniły znaczące postępy w dostępności do powszechnej opieki zdrowotnej. Jeśli chcą one osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, kolejny miliard ludzi do roku 2023 musi znaleźć się w zasięgu powszechnej opieki zdrowotnej.

Pozostałe artykuły

Biała Podlaska ma szansę ponownie zostać Polską Stolicą Recyklingu
2024-11-26

Możemy to zrobić angażując się w akcję Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia i bezpłatnie nadać ekozwroty lub rozpocząć w swoich domach przedświąteczne porządki i pozbyć się elektroodpadów.

Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Biała Podlaska za rok 2023/2024
2024-11-26

Za nami podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Biała Podlaska za rok 2023/2024. Najlepszym zawodnikom i ich opiekunom pogratulował prezydent Michał Litwiniuk. 

Gratulujemy kolejnego sukcesu Academii SHAKA
2024-11-26

Jej niespełna piętnastoletnia zawodniczka Oliwia Borkowska już ma na swoim koncie siedmiokrotne zwycięstwo na Dziecięcych Mistrzostwach Polski zarówno w formule Gi, jak i No Gi (walki w...

18. Batalion Rozpoznawczy Ułanów Wileńskich im. płk. dypl. Józefa Szostaka ma nowego dowódcę - ppłk. Pawła Szymańskiego
2024-11-26

Dziękujemy za dotychczasową pracę na rzecz bialskiego garnizonu ppłk. Piotrowi Michałowskiemu. Gratulujemy awansu i życzymy powodzenia w pełnieniu nowych obowiązków szefa Wydziału Operacyjnego Dowództwa 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2024-11-25

Zamknięcie przejazdu ulicą Warszawską przy skrzyżowaniu z ul. Artyleryjską wydłużono do 27 listopada (środa) do godziny 9.00.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.