W ostatnich dniach sierpnia ukazał się trzeci tegoroczny numer Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego. Znajdziemy w nim wiele interesujących materiałów z dziejów miasta i regionu, a także współczesnego życia kulturalno-literackiego. W tym roku wydawnictwo obchodzi 30-lecie istnienia.
Zgodnie z tradycją publikowane w kwartalniku materiały grupowane są w kilku stałych działach: artykuły, wspomnienia, prezentacje, recenzje oraz kronika kulturalna. I jak zwykle, tym razem również nie zabrakło wartościowej literatury pięknej, tworzonej przez bialskopodlaskich literatów.
W najnowszym numerze Katarzyna Grzywacz opisuje początki oraz późniejszy rozwój układu urbanistycznego Białej Podlaskiej. Sylwetkę Jana Makaruka – organizatora tajnego nauczania w latach okupacji i regionalistę, przedstawia Katarzyna Wawryniuk.
W kwartalniku przeczytamy również niezwykłe wspomnienia Aleksandra Kuncewicza, który w 1939 r. służył w 4 Batalionie Pancernym oraz Grzegorza Targosza, opowiadającego o trudnej atmosferze w bialskim „Elremecie” w latach 80.
W dziale Prezentacje znajdziemy wywiad z erudytą i cenionym poetą, franciszkaninem o. Eligiuszem Dymowskim, a także wiersze Leszka Sokołowskiego z Krzymoszyc i opowiadanie Weroniki Łopackiej z Międzyrzeca Podlaskiego.
Recenzje Marii Makarskiej i Doroty Horoch-Goszczyckiej (obie z Lublina), opisują dwa najnowsze tomiki poetyckie Biblioteczki Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego: „oswajanie ciszy” Piotra Kowieskiego oraz „grafiki duszy” Marianny Pawłowskiej.
W Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym znalazły się tradycyjnie Kulturalne impresje z nad Buga i Krzny Istvana Grabowskiego, kronika kulturalna oraz przegląd nowości regionalnych. Na okładce zobaczymy fotografię Angeliki Żeleźnickiej, wykonaną na potrzeby schroniska dla bezdomnych zwierząt „Azyl”.