Radziwiłłowie. Biała. Podlasie – taki tytuł nosi wystawa, zrealizowanej przez Muzeum Południowego Podlasia, na której zobaczymy liczne portrety i rodzinne pamiątki z kolekcji Macieja Radziwiłła. Wernisaż odbędzie się 27 maja podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów.
Wystawa "Radziwiłłowie. Biała. Podlasie", to niewątpliwe jedno z ważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Macieja Radziwiłła, syna Alberta Hieronima Mikołaja Radziwiłła i Anny z Czartoryskich, polskiego finansisty, działacza społecznego i biznesmena, od lat gromadzącego dzieła sztuki i pamiątki historyczne związane z dziejami swojej słynnej rodziny.
Po raz pierwszy ekspozycja zostanie udostępniona w kraju dla szerokiej publiczności. Zdarzy się to właśnie w Białej Podlaskiej, w nowych salach wystawienniczych muzeum w oficynie zachodniej dawnego pałacu Radziwiłłów.
Dodatkowo dzięki uprzejmości Dyrekcji Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku i Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej na Białorusi, udało się uzupełnić wystawę o pięć cennych płócien, w tym m.in. portret królowej Marii Kazimiery Sobieskiej, spowinowaconej z rodziną Radziwiłłów i goszczącej często na bialskim zamku.
Wystawa prezentuje wizerunki protoplastów rodu, począwszy od Mikołaja Radziwiłła "Starego" i Jana "Brodatego", poprzez słynne postacie, m.in. Mikołaja Radziwiłła Rudego, Barbarę Radziwiłłówną, czy Bogusława Radziwiłła. Znaczna część ekspozycji poświecona jest właścicielom Białej, od Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki", po zmarłego w 1813 r., napoleońskiego pułkownika, księcia Dominika Radziwiłła.
Oprócz portretów wszystkich „hrabiów na Białej", obejrzymy także piękne wizerunki ich znanych żon i córek, a wśród nich, prawdziwe dzieła sztuki portretowej autorstwa m.in. Bacciarellego czy też Jana Chrzciciela Lampi. Wystawę uzupełniają medale portretowe, ryciny z przedstawieniami dawnych rezydencji, starodruki, mapy i tkaniny, pochodzące z manufaktur radziwiłłowskich, a także wykonane współcześnie tablice z genealogią rodu od czasów najdawniejszych po współczesne.
Wernisaż odbędzie się 27 maja i uświetni tegoroczną imprezę Nocy Muzeów. Przy tej okazji mieszkańcy będą mogli podziwiać wystawiony w kościele św. Antoniego, a udostępniony przez rodzinę Radziwiłłów, wizerunek Matki Boskiej Radziwiłłowskiej (Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich). Wystawę będzie można oglądać do 5 listopada.