Aktualności
W bibliotece będą wspominali znanego regionalistę i dziennikarza
2016-11-15
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie wspomnieniowe poświęcone podlaskiemu regionaliście i publicyście Jerzemu Sroce. 23 listopada mija 20. rocznica śmierci urodzonego w Janowie Podlaskim działacza, dziennikarza i społecznika. Gościem honorowym na spotkaniu w bibliotece będzie żona Jadwiga.

Urodził się w Janowie Podlaskim w 1928 roku. Dzieciństwo spędził w Brześciu, ale przez większość życia mieszkał w Białej Podlaskiej. Chociaż przez długie lata pracował w zawodzie nie mającym z historią nic wspólnego, z racji zdobytej wiedzy został uznany za eksperta w dziedzinie historii południowego Podlasia. Efektem jego aktywnej pracy twórczej było powstanie ponad 400 publikacji - książek, broszur i artykułów.

Zajmował się przede wszystkim latami II wojny światowej na Podlasiu, ale również historią oświaty, życia kulturalnego i przemysłu w Białej Podlaskiej. Zadebiutował w 1956 r. w lubelskim Sztandarze Ludu. Potem pisał do Wrocławskiego Tygodnika Katolików, tygodnika Za Wolność i Lud, gościł też na łamach Nowej Wsi. Od chwili powstania Słowa Podlasia w grudniu 1979 roku, zasilał go regularnie swymi tekstami.

Czytelnicy tygodnika zapamiętali jego cykle artykułów: Opowieści z Podlasia, Kapitan Nash, Leśniacy, Szare Szeregi Podlasia, Podlasiacy znani i nieznani, Podlaski Słownik Biograficzny, Z dziejów bialskiej handlówki czy stylizowany na gwarę podlaską cykl felietonów Żeb to pomorek.

Jerzy Sroka znany był także jako autor książek, m.in: Biała na Podlasiu (1968), Leśniacy. Historia Zakładu Kształcenia Nauczycieli w Leśnej Podlaskiej (1990), Obrońcy twierdzy brzeskiej w 1939 r. (1992), Bialska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zgoda” 1958 - 1993 (1994) czy 9 Podlaska Dywizja Piechoty Armii Krajowej (1995). Pośmiertnie wydana została książka Brześć nad Bugiem - dzieje miasta i twierdzy (1997).

Organizatorzy zapraszają na spotkanie 25 listopada o godz. 17.00 do działu Wiedzy o Regionie zarówno tych, którzy znali Jerzego Srokę, jak i tych, którzy pragną dopiero poznać sylwetkę i twórczość regionalisty oraz chcą wysłuchać wspomnień redakcyjnych kolegów. Z twórczością Jerzego Sroki będzie można zapoznać się także na wystawie czynnej od początku listopada w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Gościem specjalnym będzie żona regionalisty. To właśnie Jadwiga Sroka, na podstawie zgromadzonych zapisków męża, przygotowała drukowany w Słowie Podlasia cykl artykułów, zawierający wspomnienia Jerzego Sroki z lat 1928-1956. W 2001 roku wspomnienia ukazały się jako odrębna książka Bojowy duch: wspomnienia z Brześcia nad Bugiem i Białej Podlaskiej z lat 1928-1956.

Pozostałe artykuły

Za nami pierwsze bezpłatne zajęcia z języka angielskiego dla seniorów w Multicentrum Biała Podlaska
2024-11-22

Uczestników zajęć powitał prezydent miasta Michał Litwiniuk życząc "good luck" w nauce. Nauka angielskiego na poziomie komunikatywnym otworzy seniorom drzwi do nowych możliwości i ułatwi codzienne porozumiewanie się oraz podróże.

Pasowanie na przedszkolaka
2024-11-22

Pasowanie to ważny moment w życiu przedszkolaków. Nasi milusińscy z Przedszkola Samorządowego nr 15 i Orzeszkowego Przedszkola w obecności dumnych rodziców, dziadków, nauczycieli i wychowawców złożyli ślubowanie.

Finał w Drużynowym i Indywidualnym Pływaniu Dziewcząt i Chłopców
2024-11-22

Finał w Drużynowym i Indywidualnym Pływaniu Dziewcząt i Chłopców - Licealiada odbył się w I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.

Targi Pracy i Edukacji pod hasłem "Wyzwania Rynku Pracy: Nowe Technologie, Polskie jest dobre"
2024-11-22

Na Akademii Bialskiej trwają Targi Pracy i Edukacji pod hasłem "Wyzwania Rynku Pracy: Nowe Technologie, Polskie jest dobre".

Spadł pierwszy śnieg. Na drogach zrobiło się ślisko
2024-11-22

Od rana pada pierwszy tej jesieni śnieg - jezdnie i chodniki mogą być śliskie. Prosimy uczestników ruchu drogowego o ostrożność.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.