Boliwia, Kanada, Filipiny, Japonia, USA, Indonezja i Polska – obsada trzydniowych Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jest w tym roku wyjątkowo bogata. Od czwartku do soboty miasto przeżyje prawdziwe oblężenie zagranicznych artystów. Nie zabranie kolorytu i charakterystycznych dla różnych kultur tańców.
Ciekawie będzie od samego początku, bo już w czwartek na deskach bialskiego Amfiteatru pojawi się La Compañia de Danza Acuarela Boliviana, czyli boliwijska akwarela, założona w 2013 roku i nawiązująca do różnorodności i intensywności kolorów, charakterystycznych dla rodzimego folkloru. Zespół tworzy grupa tancerzy z ponad 10-letnim doświadczeniem artystycznym, którzy w swoim programie prezentują tańce, pieśni i muzykę z czterech głównych regionów geograficznych Boliwii. Tancerzom towarzyszy kapela grająca na tradycyjnych instrumentach muzycznych takich jak : charango, bombo, quena. Artyści brali udział w prestiżowych festiwalach na terenie Boliwii oraz odwiedzili festiwale w Panamie, Ekwadorze, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Peru i na Tajwanie.
Tego dnia na scenie pojawi się także Culture Philippines of Ontario, czyli powstała w 1985 r. organizacja, której podstawowym celem jest zachowanie i popularyzacja dziedzictwa kulturowego Filipin, wśród mieszkającego w Kanadzie społeczeństwa tego egzotycznego kraju. Zespół prezentuje tradycyjne tańce i muzykę Filipin zarówno w Kanadzie, jak też podczas koncertów w wielu innych krajach jak USA, Belgia czy Włochy. Jest współorganizatorem Carassagua Festiwal – największego multikulturowego festiwalu w Kanadzie.
W piątek jako pierwsza na scenie zaprezentuje się grupa z Japonii: Quichar Paradise, założony w 1996 roku, jest największą i najbardziej aktywną grupą działającą na terenie Japonii. Zajmuje się tradycyjną muzyką i tańcami Okinawy – regionu wyróżniającego się oryginalnością i nie przypominającą w żaden sposób tańca i muzyki pozostałej, głównej części Japonii. Wykonywane przez Quichar Paradise tańce i muzyka przedstawiają tradycyjne ceremonie religijne, codzienne zwyczaje i świąteczne obrządki, a ich geneza sięga zamierzchłych czasów.
Tego dnia na scenie Amfiteatru zatańczą i zaśpiewają przedstawiciele Stanów Zjednoczonych - folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca American Rhythm pochodzi ze stanu Utah – samego serca Gór Skalistych. W obecny skład zespołu wchodzi kilku mistrzów „cloggingu” ( tańca wykorzystującego buty jako element perkusyjny) oraz wielokrotnie nagradzanych wokalistów i muzyków. Grupie będzie towarzyszyła kapela, grająca m.in. na mandolinie, ukulele i gitarze.
Zagraniczną gwiazdą sobotniej odsłony wydarzenia będzie Komunitas Tari Fisip Ul Radha Sarisha - grupa taneczna założona w 2008 roku na Wydziale Nauk Społecznych i Politycznych Uniwersytetu Indonezji, składająca się z około 100 studentów. Zajmuje się nauką i popularyzacją tańca tradycyjnego i nowoczesnego, wykorzystując muzykę tradycyjną. W Białej grupa wykona tradycyjne tańce Indonezji z towarzyszeniem egzotycznych, głównie perkusyjnych instrumentów muzycznych np. talempong i djembe.
Każdego dnia zespołom zagranicznym będą towarzyszyły występy polskich artystów: Kapeli Folkowej z Godziszowa oraz Kapeli Ludowej Podlasiacy. Wstęp na trzydniowe wydarzenie to 5 zł za każdy dzień lub 10 zł za wszystkie trzy dni. Początek wszystkich koncertów o godz. 17.00 w bialskim Amfiteatrze.