Bialskie muzeum już tradycyjnie włącza się do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, w ramach której instytucje udostępniają swoje zbiory do zwiedzania całkiem za darmo. Tego dnia odbywa się także wiele dodatkowych wydarzeń, które zakończą się późną nocą. Jedną z największych atrakcji będzie prezentacja atlasu Targońskiego – zbioru map hrabstwa bialskiego z 1781 roku.
Zabytkowe dokumenty znajdują się w zbiorach Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. W Białej Podlaskiej znana jest mapa inspirowana kolekcją. Teraz będzie okazja do obejrzenia oryginału, zarówno w formie papierowej, jak również elektronicznej. Prezentacji dokona Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor płockiej biblioteki.
Tego dnia w bialskim muzeum będzie można także podziwiać makietę Pałacu Radziwiłłów, wykonaną w ramach pracy dyplomowej uczniów Koledżu Politechnicznego w Brześciu przy współpracy z bialską PSW. Obiekt zaprezentuje Łukasz Stasiak z bialskiej uczelni.
Zwiedzać będzie można nie tylko aktualne zbiory muzealne, ale także inne obiekty, m.in. wieżyczkę wschodnią pałacu w Parku Radziwiłłowskim. To w niej w ubiegłym roku odnowiono sgraffita, czyli renesansową technikę zdobienia, którą teraz można podziwiać w całej okazałości. Zwiedzanie będzie odbywało się w godzinach 17.00-20.00.
W czasie tegorocznej Nocy Muzeów nie zabraknie akcentów związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Od 20.30 rozpocznie się otwarta dyskusja z udziałem historyków, archeologów i regionalistów o początkach chrześcijaństwa na południowym Podlasiu. Debatę poprowadzi Mieczysław Bienia, kierownik działu archeologii, a tłem będzie niedawno otworzona wystawa, poświęcona zabytkom po Grodach Czerwieńskich.
W muzeum nie zabraknie także atrakcji muzycznych, bo dla wszystkich zwiedzających zaprezentuje się Zespół Śpiewaczy „Sokotuchy” z Gminnego Ośrodka Kultury. W repertuarze znajdą się pieśni obrzędowe i powszechne z rejonu wschodniej Polski. Muzeum będzie czynne dla zwiedzających do północy, a wszystkie atrakcje oczywiście za darmo.