Duże zainteresowanie programem Rodzina 500+. Bialskie rodziny złożyły już ponad 1 tys. wniosków (WIDEO)
2016-04-06
Mimo że dokumenty przyjmowane są dopiero od 1 kwietnia już ponad 1 tys. rodzin złożyło wnioski o świadczenie wychowawcze. To blisko połowa z wszystkich uprawnionych. Co ciekawe, duże zainteresowanie nie przełożyło się na kolejki i długie oczekiwanie, bo dokumenty można złożyć w MOPS, urzędzie miasta i Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Wnioski przyjmują także bialskie szkoły i przedszkola.
Wniosek liczy 14 strony, podzielony jest na dwie części i posiada 4 załączniki. Można go wypełnić tradycyjnie lub za pomocą internetu. W przypadku tej drugiej ścieżki mamy aż cztery możliwości: bankowość elektroniczną jednego z 18 banków, platformę ePUAP, system Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzy ostatnie formy - chociaż internetowe - wymagają potwierdzenia tożsamości np. poprzez profil zaufany. A ten z kolei możemy założyć tylko w urzędzie.
Jeśli decydujemy się na złożenie wniosku drogą elektroniczną warto pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Policja i specjaliści od cyberprzestępczości ostrzegają przed atakami hakerskimi. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka filmów, mających uwrażliwić społeczeństwo na problem bezpieczeństwa danych, podczas korzystania z formularzy on-line: https://mc.gov.pl/na-co-warto-zwrocic-szczegolna-uwage-by-przy-okazji-skladania-wnioskow-o-wyplate-swiadczenia-500.
Biała Podlaska jest dobrze przygotowana do realizacji programu, między innymi dzięki spotkaniom informacyjnym dla rodziców, które odbyły się w szkołach. Przypomnijmy że wydawanie wniosków oraz ich przyjmowanie odbywa się w urzędzie miasta na sali obsługi klientów w godz. 8-16. Dokumenty wyda także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Piłsudskiego 24) w godz. 7.30-15.30. Tutaj otrzymamy także niezbędne informacje odnośnie wypełnienia odpowiednich formularzy. Wniosek złożymy ponadto w Centrum Wspierania Przedsiębiorczości i sekretariatach bialskich szkół.
Wypełnienie wniosku jest niezbędne i obowiązkowe, jeśli chcemy ubiegać się o świadczenie. Dokument trzeba będzie składać co roku. W przypadku rodziców którzy ubiegają się o pieniądze na drugie i kolejne dziecko nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy sam poprawnie wypełniony i złożony wniosek. Rodzice ubiegający się o świadczenie również na pierwsze dziecko będą mieli trochę więcej wypełniania, konieczne będzie także dołączenie zaświadczenia o dochodach.
W pierwszym etapie funkcjonowania programu, urzędy będą miały trzy miesiące na podjęcie pierwszej decyzji i wypłatę środków. Składając wniosek przed 1 lipca 2016 roku każda rodzina będzie mogła liczyć na zwrot środków za kwiecień, maj i czerwiec. Składając wniosek po 1 lipca tak dużego zwrotu za minione miesiące już nie będzie. Jeżeli złożymy wniosek do 10 dnia każdego miesiąca, to pieniądze na nasze konto trafią jeszcze tego samego miesiąca. Z kolei jeżeli przekroczymy ten termin to środki dostaniemy w przyszłym miesiącu. W tym wypadku dostaniemy pieniądze z wyrównaniem tylko za miesiąc złożenia wniosku.
Bartosz Marczuk, wiceminister w resorcie Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, deklaruje że pierwsze wypłaty powinny ruszyć w maju, chociaż być może niektóre gminy będą szybsze.
Uczestników zajęć powitał prezydent miasta Michał Litwiniuk życząc "good luck" w nauce. Nauka angielskiego na poziomie komunikatywnym otworzy seniorom drzwi do nowych możliwości i ułatwi codzienne porozumiewanie się oraz podróże.
Pasowanie to ważny moment w życiu przedszkolaków. Nasi milusińscy z Przedszkola Samorządowego nr 15 i Orzeszkowego Przedszkola w obecności dumnych rodziców, dziadków, nauczycieli i wychowawców złożyli ślubowanie.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.