Nawet 85% dofinansowania można uzyskać na instalację urządzeń do pozyskiwania energii z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Właściciele domów jednorodzinnych mogą składać odpowiednie deklaracje do 15 lutego. Można to zrobić osobiście w Bialskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości przy ul. Łaziennej 3, za pomocą poczty lub drogą elektroniczną.
- Do tej pory władze miasta nie zwracały na to uwagi. W wielu gminach takie instalacje powstają od dawna. W Białej jak dotąd nie pojawiły się takie rozwiązania, dlatego staramy się to zmienić. Nawet jeśli będzie to kilkaset osób to będzie to nasz sukces – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk.
- Jesienią odbył się pierwszy etap tego przedsięwzięcia. Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w formie ankiet na temat zapotrzebowania na instalację konkretnych urządzeń. Na tej podstawie przygotowujemy projekt i wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych. Największą popularnością cieszą się kolektory słoneczne i fotowoltaika ale są także mieszkańcy, którzy czekają na wsparcie w instalacji pomp ciepła i kotłów opalanych biomasą – wyjaśnia Michał Romanowski, naczelnik wydziału polityki gospodarczej, rozwoju i promocji.
Środki można pozyskać na urządzenia do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Można starać się jednocześnie o dwa typy urządzeń, czyli instalacje hybrydowe.
Realizacja planowanych inwestycji jest uzależniona od uzyskania przez miasto dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014- 2020. Biała rywalizuje o środki w konkursie z innymi samorządami. Rozstrzygnięcia możemy spodziewać się w trzecim kwartale 2016 roku. Montaż instalacji w domach jednorodzinnych mógłby być możliwy w przyszłym roku.
POLECAMY TAKŻE: przeczytaj więcej i pobierz deklaracje!
Deklarację należy złożyć osobiście bądź wysłać pocztą na adres: Bialskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, ul. Łazienna 3, 21-500 Biała Podlaska lub w formie skanu podpisanego dokumentu, na adres e-mail: oze@bialapodlaska.pl w nieprzekraczalnym terminie do 15 lutego.