Dariusz Stefaniuk konsekwentnie zabiega o fundusze na największe inwestycje w mieście. Wspólne porozumienie w sprawie starań o budowę wschodniej obwodnicy miasta było dopiero początkiem starań o zwrócenie większej uwagi na zapomniane miasta województwa. Teraz przyszedł czas na konkrety. We współpracy z Zamościem i Chełmem bialski włodarz będzie walczył m.in. o pieniądze na odnowienie ul. Warszawskiej.
To jedna z najdroższych inwestycji drogowych Białej Podlaskiej. Szacunkowy koszt przebudowy wyniósłby 20 mln zł. Chodzi o odcinek o długości 3,6 km, wiodący od drogi krajowej do centrum przy Placu Wolności. Dodatkowo powstałaby ścieżka rowerowa, dołączona do tej przy ul. Zamkowej. Generalny remont dotyczyłby także oświetlenia, sygnalizacji, budowy i odrestaurowania chodników, a także odnowienie zatok autobusowych i utworzenia miejsc postojowych.
– Chcemy dać jasny sygnał, że Polska Wschodnia nie kończy się na Lublinie. W naszym województwie są inne duże miasta, które też chcą się rozwijać – podkreśla konieczność realizowania podobnych, wspólnych projektów prezydent Stefaniuk.
Środki na tak dużą inwestycję miałyby pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego na lata 2014-2020. Oprócz Białej na profity mogłyby liczyć Zamość i Chełm. Łączny koszt całego projektu wyniósłby ponad 50 mln zł, a nasze miasto stara się o połowę tej kwoty. Nasze miasto koordynowało przygotowanie wspólnego projektu, który trafił do urzędu marszałkowskiego, w ramach naboru przedsięwzięć priorytetowych dla realizacji strategii rozwoju woj. lubelskiego.
- Inwestycje przewidziane w programie mają na celu nie tyle zadowolenie mieszkańców Zamościa, co zintegrowanie przestrzeni miejskiej z terenami okalającej miasto gminy pierścieniowej Zamość. Przebudowa, a w konsekwencji przedłużenie ulicy Namysłowskiego otworzy na budownictwo mieszkaniowe tereny przy ul. Prostej, (dawne zakłady Delia SA), co pozwoli na przesiedlenie się mieszkańców gminy do miasta – wyjaśnia korzyści płynące z realizacji projektu rzecznik prezydenta Zamościa Marek Gajewski.
Potrzebę współpracy byłych miast wojewódzkich dostrzega także zastępca prezydenta Chełma. – Nasze miasta wiele łączy, wszystkie leżą w strefie przygranicznej, mają podobne uwarunkowania społeczne, gospodarcze i infrastrukturalne. Środki europejskie powinny tym miastom stwarzać warunki zrównoważonego rozwoju. Wspólne działania naszych miast może zapewnić właściwy ich udział w dostępie do środków europejskich. Jako miasta na prawach powiatu, powinniśmy mieć równy z innymi dostęp do tych środków – wyjaśnia Józef Górny.
Oprócz ul. Warszawskiej Biała Podlaska miałaby szansę na przebudowę ul. Sidorskiej (odcinek do łącznika z Al. Solidarności) prowadzącej do drogi krajowej nr 2. W miejscu przecięcia z planowaną wschodnią obwodnicą miasta powstałoby wówczas rondo.
Starania o przebudowę ul. Warszawskiej i Sidorskiej to kolejna ważna inicjatywa prezydenta Dariusza Stefaniuka, który już kilka miesięcy temu apelował o środki niezbędne do powstania wschodniej obwodnicy miasta. Ostatnio w tej sprawie porozumienie podpisali parlamentarzyści z naszego województwa: Stanisław Żmijan, Franciszek Stefaniuk, Grzegorz Bierecki, Marcin Duszek i Adam Abramowicz.