Z udziałem biskupa Kazimierza Gurdy i wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego, odbył się w auli bialskiej AWF uroczysty pokaz filmu, poświęconego historii wyjątkowego obrazu z Kodnia. Licznie zgromadzona publiczność długo oklaskiwała ekipę realizującą dokument, wśród której niestety zabrakło reżysera Przemysława Häusera.
Jak zapowiadano, Błogosławiona wina to film dokumentalny po części oparty na książce Zofii Kossak-Szczuckiej. Jego atrakcyjność i rozmach wzmacniają fabularyzowane sceny z licznymi efektami specjalnymi. Śledzimy losy Mikołaja Sapiehy, który wykrada z Watykanu cudowny obraz i przywozi z wielkimi przeciwnościami na polskie ziemie. W główną rolę wcielił się Jarosław Struczyński.
- To wielkie przedsięwzięcie jest dowodem na to, że potrafimy dbać o naszą ojczyznę, przypominać jej wyjątkowe czasy. Dzięki temu jestem pewien, że nawet w najgorszych i najtrudniejszych czasach Rzeczpospolita przetrwa – mówił aktor, na co dzień kasztelan zamku w pomorskim Gniewnie, gdzie zrealizowano sporą część zdjęć do filmu. Struczyński zastępował w roli przedstawiciela ekipy realizującej film reżysera, który ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć na premierę.
Podczas uroczystej premiery główny fundator Błogosławionej Winy – senator Grzegorz Bierecki – przypominał genezę powstania dokumentu. Tłumaczył, że już wcześniej zdarzało mu się wspierać szczytne inicjatywy filmowe. Nad tą z Kodnia musiał zastanowić się nieco dłużej, bo było to wyjątkowe dzieło również pod względem nakładów finansowych. Jak przyznają jednak autorzy projektu, film musiał być atrakcyjny wizualnie, posiadać wyjątkowe sceny bitewne, żeby skuteczniej dotrzeć również do młodszego pokolenia.
W nowoczesnej auli bialskiej AWF na 500.osób, wypełnionej niemal po brzegi, zaproszonych gości witał gospodarz wydarzenia, prezydent Białej Podlaskiej. W przemówieniu nie zabrakło odniesień do historii miasta, bo pokaz został włączony w kulminację obchodów 490-lecia nadania praw miejskich.
- Współczesne uwarunkowania sprawiły, że Biała Podlaska stała się pomostem między wschodem a zachodem, nośnikiem trwałych wartości i nowoczesnej wizji. Otwarta brama Europy uwieczniona na jubileuszowym logotypie miasta to symbol barwności i różnorodności, która jest siłą tego miejsca. W tej części Polski zawsze dominowała naturalność i gościnność, a tutaj tętnią one pełnią życia. Jestem dumny, że możemy uczestniczyć w roli gospodarza dzisiejszej uroczystości. Z całą pewnością Biała Podlaska na ten zaszczyt zasługuje, zarówno przez wzgląd na swoją tradycję, jak również współczesną silną pozycję lidera regionu – mówił Dariusz Stefaniuk.
Przy tej okazji prezydent uhonorował także nagrodą pieniężną wokalistki zespołu Chwilka, które ostatnio wywalczyły 1. miejsce na festiwalu Orfeo in Iitalia. Dziewczyny zaprezentowały swoje zwycięskie wykonanie przed pokazem filmu.
Wielka premiera nie obyła się także bez godnego wstępu naukowego. Przed pokazem o turystyce religijnej Kodnia opowiadał znany regionalista dr Szczepan Kalinowski oraz o. Mirosław Szkrzydło, który miał również swój udział w realizacji Błogosławionej winy w roli narratora wydarzeń historycznych.