Krystyna Krahelska to pochodząca z Polesia uczestniczka Powstania Warszawskiego. Poetka, harcerka i etnograf, zginęła pierwszego dnia zrywu. To właśnie jej twarz posiada pomnik Syrenki warszawskiej. W środę 19 sierpnia parafia Chrystusa Miłosiernego zaprasza na spotkanie z autorką książki, poświęconej bohaterce stolicy.
Urodziła się w Mazurkach koło Baranowicz nad rzeką Szczarą (dzisiejsze tereny Białorusi). Po maturze w Brześciu wyjechała do Warszawy studiować geografię i historię. W roku rozpoczęcia II Wojny Światowej zdała egzamin dyplomowy. W latach 1936-1937 pozowała Ludwice Nitschowej, autorce pomnika warszawskiej Syrenki.
Zaangażowała się konspiracyjnie w Związku Walki Zbrojnej, była łączniczką i kurierem do zadań specjalnych. Przewoziła broń, pracowała także jako pielęgniarka we Włodawie i sanitariuszka. W tej roli, pod pseudonimem „Danuta”, rozpoczęła 1 sierpnia 1944r. udział w powstaniu. Zginęła od trzykrotnego postrzału w klatkę piersiową, ratując rannego kolegę. Miała 30 lat.
Krahelska znana jest jako autorka wierszy i piosenek żołnierskich. Najbardziej popularna z nich to „Hej chłopcy, bagnet na broń!”, która stała się najbardziej znaną melodią Polski Walczącej i powstania warszawskiego. Do jej tekstów powróciła po latach wokalistka jazzowa Aga Zaryan na płycie „Umiera piękno”.
Środowe spotkanie poświęcone książce „Krystyna Krahelska. Bohaterka Warszawy, rodem z Polesia” rozpocznie się mszą św. o godz. 18.00 w parafii Chrystusa Miłosiernego, podczas której kazanie wygłosi ks. dziekan kan. Marian Daniluk. Następnie w przykościelnej salce odbędzie się spotkanie z autorką Marzeną Grochowską. Obejrzymy także film ilustrujący życie i działalność Krystyny Krahelskiej.
foto: warszawa.wikia.com